SCIENTIFIC HUB

Araştırmanın izini sürün.

SCIENTIFIC LITERATURE · MED

Escitalopram tarafından çökeltilmiş ilginç bir serotonin sendromu vakası.

An interesting case of serotonin syndrome precipitated by escitalopram.

Makine çevirisi · Editoryal inceleme bekliyor

Indian J Pharmacol · 2010-12-01

DOI: 10.4103/0253-7613.71899PMID: 21189920

Open accessJournal Article; case-reportKaynağa git ↗

Araştırma özeti

Aşağıdaki metin kaynak makalenin lisansı doğrulanmış orijinal özetidir. cc by

Serotonin syndrome is a known entity, which occurs with multiple drugs acting on serotonergic receptors. A 73-year-old lady presented with a history of agitation, altered sensorium, and autonomic hyperactivity after starting escitalopram on therapeutic dosage for her depressive syndrome who was on selegiline for her parkinsonism. This syndrome with therapeutic dose escitalopram warrants the careful and judicious use of the drug especially with other serotonergic drugs, so that this serious medical complication can be avoided.

Bilimsel değerlendirme

01

Araştırma sorusu

Sorunun kapsamı orijinal çalışma üzerinden değerlendirilir.

02

Yöntem ve örneklem

Çalışma tasarımı ve örneklem için kaynak makaleyi kontrol edin.

03

Temel bulgular

Bu kayıt için editoryal olarak onaylanmış bulgu özeti henüz yayımlanmadı.

04

Sınırlılıklar

Sonuçların genellenebilirliği, yanlılık ve klinik anlamı ayrıca incelenmelidir.

Bibliyografik veriden yöntem, örneklem veya klinik sonuç çıkarımı yapılmaz.