SCIENTIFIC HUB

Araştırmanın izini sürün.

SCIENTIFIC LITERATURE · MED

Quetiapine ile ilişkili Fulminant hepatik başarısızlık: bir vaka raporu.

Fulminant hepatic failure in association with quetiapine: a case report.

Makine çevirisi · Editoryal inceleme bekliyor

J Med Case Rep · 2012-12-12

DOI: 10.1186/1752-1947-6-418PMID: 23234465

Open accessJournal Article; case-reportKaynağa git ↗

Araştırma özeti

Kaynak özetin Türkçe makine çevirisi. Klinik kullanım öncesinde özgün yayınla karşılaştırılmalı; hekim incelemesi değildir. cc by

EtiketsizGirişFulminant hepatik yetmezlik, önemli mortalite ve morbiditeye sahip ciddi bir hastalıktır. Hepatik yetmezliğin kesin nedenini belirlemek ve prognozun tahmin edilmesi, bu tür hastaların yönetilmesinde son derece önemlidir. İlaç kaynaklı karaciğer hasarı, tedavi edilmesi yaygın ancak zorlayıcı bir varlıktır. Daha önce bilinmeyen hepatotoksisiteye sahip yeni ilaçların ve ilaçların kullanımı, hekimlerin tedavi edilmesinin karşılaştığı zorluklara katkıda bulunur. Quetiapine, nadiren akut karaciğer hasarı ile bağlantılı olan bir antipsikotiktir. Mevcut çalışmada, quetiapine kullanımına ikincil bir fulminant hepatik başarısızlık vakası anlatılmaktadır.Case sunumuBilinen Parkinson hastalığı olan 59 yaşındaki Kafkasyalı bir kadın, halüsinasyonlar için quetiapine ile tedavi ediliyordu. Sklera sarı renk değişikliği ile hastanemize sevk edildi ve daha sonra hepatik ensefalopati düşündürücü klinik özellikler geliştirdi. Yoğun bakım ünitesine kabul edilmesinin ardından Fulminant hepatik yetmezliği tanısı kondu. Durumu, ilacı bıraktıktan ve standart destekleyici tedaviyi sağladıktan sonra iyileşti.BuluşmalarBu rapordaki bulgularımız, fulminant hepatik başarısızlık durumlarında açık bir zihin tutmanın önemini vurgulamaktadır. İlaç kaynaklı hepatotoksisite, dünyanın birçok yerinde fulminant hepatik yetmezliğin en yaygın nedeni olduğundan, potansiyel neden olarak alınan ilaç(lar) hastalarına dikkat edilmelidir ve bu listenin gözden geçirilmesi verilen klinik bakımın bir parçası olmalıdır.

Özgün kaynak özetini okuyun

UnlabelledIntroductionFulminant hepatic failure is a serious disease with significant mortality and morbidity. Identifying the exact cause of hepatic failure and predicting prognosis is of paramount importance in managing such patients. Drug-induced liver injury is a common but challenging entity to treat. The use of newer drugs and medications with previously unknown hepatotoxicity add to the challenges faced by treating physicians. Quetiapine is an antipsychotic that has rarely been linked to acute liver injury. In the present work we describe a case of fulminant hepatic failure secondary to use of quetiapine.Case presentationA 59-year-old Caucasian woman with known Parkinson's disease was being treated with quetiapine for hallucinations. She was referred to our hospital with yellow discoloration of the sclera and later on developed clinical features suggestive of hepatic encephalopathy. A diagnosis of fulminant hepatic failure was made following her admission to the intensive care unit. Her condition improved after discontinuing the drug and providing the standard supportive treatment.ConclusionsOur findings in the present report emphasize the importance of keeping an open mind in cases of fulminant hepatic failure. As drug-induced hepatotoxicity is the most common cause of fulminant hepatic failure in many parts of the world, consideration should be given to the medication(s) patients receive as the potential cause and a review of this list should be part of the clinical care given.

Bilimsel değerlendirme

01

Araştırma sorusu

Sorunun kapsamı orijinal çalışma üzerinden değerlendirilir.

02

Yöntem ve örneklem

Çalışma tasarımı ve örneklem için kaynak makaleyi kontrol edin.

03

Temel bulgular

Bu kayıt için editoryal olarak onaylanmış bulgu özeti henüz yayımlanmadı.

04

Sınırlılıklar

Sonuçların genellenebilirliği, yanlılık ve klinik anlamı ayrıca incelenmelidir.

Bibliyografik veriden yöntem, örneklem veya klinik sonuç çıkarımı yapılmaz.