Araştırma özeti
Kaynak özetin Türkçe makine çevirisi. Klinik kullanım öncesinde özgün yayınla karşılaştırılmalı; hekim incelemesi değildir. cc by
Arka planHepatik ensefalopati, bilişsel bozukluk, nöbetler veya ekstrapiramidal semptomlar da dahil olmak üzere geniş bir nöropsikiyatrik semptom yelpazesi ile ortaya çıkabilir. Karaciğer nakli, ensefalopati belirtilerinin iyileştirilmesine yol açabilir, ancak daha sonra immünosupresif tedavi belirgin nörotoksisiteye sahip olabilir.Case sunumuBir ortopik karaciğer naklinden sonra Parkinsonizm belirtileri geliştiren kronik karaciğer hastalığı olan bir hastanın vaka raporunu sunuyoruz, ardışık immünosupresan tedavi ile takrolimus. Sitostatik tedavi nedeniyle karaciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesine rağmen, titreme varlığı ile ilişkili nöropsikiyatrik semptomların giderek kötüleşmesi gözlenmiştir. Metabolik ve endokrin fonksiyon bozuklukları bu durumun birincil nedenleri olarak dışlandı. Beyin tomografisi yapısal patolojiyi ortaya çıkarmamıştır. Şiddetli, simetrik Parkinsonizm belirtileri - dinlenme titremesi, bradikinezi, sertlik ve şiddetli postural istikrarsızlık gözlenmiştir. Bazal gangliyonda T2- hiperintensitesinin varlığı ile bilateral olarak bir beyin MRG'si gerçekleştirildi. Takrolimus kan konsantrasyonu yükselmiştir; bu nedenle doz azaltılmış ve daha sonra daha az toksik sirolimus'a geçmiştir. Daha sonra, klinik işaretler tedavi modifikasyonundan sonra belirgin bir şekilde iyileşti. Takrolimus kesilmesinden sonra klinik semptomatolojinin iyileştirilmesi, bu nörolojik durumun ilaca bağlı etiyolojisini desteklemektedir.Katılımlar Katı organ naklinden sonra sitostatik tedavi genellikle ensefalopati belirtilerine yol açar. Gerekirse, sitostatik dozunun azaltılması gerekir veya tedavi için daha az toksik bir ajan seçilmelidir. Bu modifikasyon genellikle nörolojik müdahaleye daha fazla ihtiyaç duymadan verimlidir.
Özgün kaynak özetini okuyun
BackgroundHepatic encephalopathy may manifest by a wide spectrum of neuropsychiatric symptoms, including cognitive impairment, seizures or extrapyramidal symptoms. The liver transplant can lead to improvement of the signs of encephalopathy but subsequent immunosuppressive treatment might possess pronounced neurotoxicity.Case presentationWe present a case report of a patient with chronic liver disease who developed signs of Parkinsonism after an orthotopic liver transplant, with consecutive immunosuppressant treatment with tacrolimus. Despite the improvement of liver functions due to the cytostatic treatment, a progressive worsening of neuropsychiatric symptoms associated with the presence of tremor was observed. Metabolic as well as endocrine dysfunctions were excluded as the primary causes of this condition. A brain CT did not reveal structural pathology. Signs of severe, symmetric Parkinsonism - with resting tremor, bradykinesia, rigidity and severe postural instability were observed. A brain MRI was performed with the presence of T2- hyperintensities in basal ganglia bilaterally. Tacrolimus blood concentration was elevated; hence the dose was reduced and later switched to less toxic sirolimus. Subsequently, clinical signs markedly improved after treatment modification. Improvement of clinical symptomatology after tacrolimus discontinuation supports the drug-induced etiology of this neurological condition.ConclusionsCytostatic treatment after solid organ transplantation often leads to signs of encephalopathy. If necessary, the dose of cytostatics needs to be reduced, or a less toxic agent must be chosen for the therapy. This modification is usually efficient with no further need for neurological intervention.
Bilimsel değerlendirme
Araştırma sorusu
Sorunun kapsamı orijinal çalışma üzerinden değerlendirilir.
Yöntem ve örneklem
Çalışma tasarımı ve örneklem için kaynak makaleyi kontrol edin.
Temel bulgular
Bu kayıt için editoryal olarak onaylanmış bulgu özeti henüz yayımlanmadı.
Sınırlılıklar
Sonuçların genellenebilirliği, yanlılık ve klinik anlamı ayrıca incelenmelidir.
Bibliyografik veriden yöntem, örneklem veya klinik sonuç çıkarımı yapılmaz.