Araştırma özeti
Kaynak özetin Türkçe makine çevirisi. Klinik kullanım öncesinde özgün yayınla karşılaştırılmalı; hekim incelemesi değildir. cc by
Giriş İlaç kaynaklı ateş solunum bölümlerinde göz ardı etmek kolaydır. Yüksek ateş, Parkinson hastalığını tedavi etmek için klinik olarak kullanılabilen triheksifenidilin nadir bir yan etkisidir. Uygunsuz antidiüretik hormon sekresyonu sendromu (SIADH), çeşitli hastalıkların neden olduğu bir grup klinik sendromdur ve su tutma ve refrakter hiponatremi ile sonuçlanır. Bununla birlikte, kötü huylu hipertermi ve SIADH ile kombine pnömoni nadiren bildirilmiştir. Triheksifenidil advers reaksiyona bağlı olarak alışılmadık bir malign hipertermi ve refrakter hiponatremi vakasını tarif ediyoruz.Hasta kaygıları Kötü huylu hipertermi ve refrakter hiponatremi ile sunulan pnömonili elli beş yaşındaki erkek Parkinson hastalığı geçmişine sahiptir.Pnömoni belirtileri ile tanımlanan hipertermi bulgularıyla ilgili erken değerlendirmeler. Bununla birlikte, son bulgular triheksifenidil advers reaksiyon nedeniyle oldu.InterventionsBroad-spektrum antibiyotikler, konsantre sodyum klorür, ilaç ve fiziksel soğutma oral ve intravenöz ek.SonuçlarHasta hayatta kaldı. 3 aylık takip sırasında, hasta ateş veya hiponatremi tekrarı yoktu.KonklüzyonYüksek ateş ve SIADH triheksifenidil için nadir bir ters reaksiyon olabilir. Bu nedenle, durumda olası ilaç faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer olası nedenlerin dikkate alınması, bilinmeyen kökenli ateşi olan hastaların erken teşhis ve tedavisini iyileştirebilir.
Özgün kaynak özetini okuyun
IntroductionDrug-induced fever is easy to overlook in respiratory departments. High fever is a rare side effect of trihexyphenidyl, which can be used clinically to treat Parkinson's disease. Syndrome of inappropriate antidiuretic hormone secretion (SIADH) is a group of clinical syndromes caused by various diseases, resulting in water retention and refractory hyponatremia. However, pneumonia combined with malignant hyperthermia and SIADH has rarely been reported. We describe an unusual case of malignant hyperthermia and refractory hyponatremia due to trihexyphenidyl adverse reaction.Patient concernsFifty-five-year-old male with pneumonia presented with malignant hyperthermia and refractory hyponatremia has a history of Parkinson's disease.DiagnosisEarly considerations related the described hyperthermia findings to the manifestations of pneumonia. However, the last findings were due to trihexyphenidyl adverse reaction.InterventionsBroad-spectrum antibiotics, oral and intravenous supplement of concentrated sodium chloride, drug, and physical cooling.OutcomesThe patient survived. During the 3-month follow up, the patient was no recurrence of fever or hyponatremia.ConclusionHigh fever and SIADH can be a rare adverse reaction to trihexyphenidyl. Therefore, possible drug factors should be considered in the case. Consideration of other possible causes can improve early diagnosis and treatment of patients with fever of unknown origins.
Bilimsel değerlendirme
Araştırma sorusu
Sorunun kapsamı orijinal çalışma üzerinden değerlendirilir.
Yöntem ve örneklem
Çalışma tasarımı ve örneklem için kaynak makaleyi kontrol edin.
Temel bulgular
Bu kayıt için editoryal olarak onaylanmış bulgu özeti henüz yayımlanmadı.
Sınırlılıklar
Sonuçların genellenebilirliği, yanlılık ve klinik anlamı ayrıca incelenmelidir.
Bibliyografik veriden yöntem, örneklem veya klinik sonuç çıkarımı yapılmaz.