Araştırma özeti
Kaynak özetin Türkçe makine çevirisi. Klinik kullanım öncesinde özgün yayınla karşılaştırılmalı; hekim incelemesi değildir. cc by
Bu rapor, eczacı tarafından tespit edilen muhtemel ilaç kaynaklı Parkinsonizm (DIP) vakasını açıklamaktadır. 54 yaşında bir kadın hasta, hastanın olası Parkinson hastalığı (PD) endişelerini gidermek için kapsamlı bir ilaç incelemesi (CMR) için kırsal, entegre bir bakım ekibindeki eczacıya bir doktor tarafından sevk edildi. PD, yaş ilerledikçe ortaya çıkabilirken, dopamin taşımasını etkileyen ilaçlar da Parkinson hastalığının ikincil bir formu olan DIP'ye neden olabilir. PD ve DIP klinik olarak ayırt edilemez olsa da, semptomların başlangıcının zaman çizelgesine bağlı olabilecek potansiyel nedensel ilaçlar için bir hastanın ilaç geçmişini gözden geçirerek farklılaşma mümkün olabilir. Bu durumda, eczacı ilaç profilini gözden geçirdi ve DIP'ye, özellikle bupropion'a neden olmaktan sorumlu olabilecek ilaçları tanımladı. Eczacı, bupropiyonun durdurulmasını ve depresyonu tedavi etmek için başka bir seçeneğin tanımlanmasını önerdi. Hasta öneriyi ve eğitimi takdir etti, ancak sonuçta terapiyi durdurmak veya alternatif bir ajana değiştirmek yerine bupropion terapisine devam etmeyi tercih etti. Eczacı ile yapılan takip toplantısında, hasta sadece karbidopa / levodopa almasına rağmen titreme yaşamakla kalmadı, aynı zamanda potansiyel titreme indükleyicileri olduğu bilinen ek ilaçlar da rejimine eklendi. Eczacı, DIP'yi hastayla tekrar tekrar tartışmış ve bupropiyonun durdurulmasının Parkinsonizminin PD veya DIP olup olmadığını belirleyeceğine inansa da, sonuçta hasta depresyon şiddeti ve refahı üzerindeki etkisi nedeniyle bupropion almaya devam etti. Hastanın isteklerine saygı duyuldu.
Özgün kaynak özetini okuyun
This report describes a case of likely drug-induced Parkinsonism (DIP) identified by the pharmacist. A 54-year-old female patient was referred by a physician to the pharmacist in a rural, integrated care team for a comprehensive medication review (CMR) to address the patient's concerns of possible Parkinson's disease (PD). While PD may occur over the progression of age, medications that affect dopamine transport can also cause DIP, a secondary form of Parkinson's disease. Although PD and DIP may be clinically indistinguishable, differentiation may be possible by reviewing a patient's medication history for any potential causative drugs correlating to the timeline of the onset of symptoms. In this case, the pharmacist reviewed the medication profile and identified medications that could be responsible for causing DIP, specifically bupropion. The pharmacist suggested discontinuing bupropion and identifying another option for treating depression. The patient appreciated the suggestion and education, but ultimately preferred continuing her bupropion therapy instead of discontinuing therapy or changing to an alternative agent. At a follow-up meeting with the pharmacist, not only was the patient still experiencing tremors despite taking carbidopa/levodopa, but additional medications known to be potential inducers of tremors were added to her regimen. Although the pharmacist repeatedly discussed DIP with the patient and believed stopping bupropion would determine whether her Parkinsonism was PD or DIP, ultimately the patient continued taking bupropion because of concerns related to depression severity and the impact on her well-being. The patient's wishes were respected.
Bilimsel değerlendirme
Araştırma sorusu
Sorunun kapsamı orijinal çalışma üzerinden değerlendirilir.
Yöntem ve örneklem
Çalışma tasarımı ve örneklem için kaynak makaleyi kontrol edin.
Temel bulgular
Bu kayıt için editoryal olarak onaylanmış bulgu özeti henüz yayımlanmadı.
Sınırlılıklar
Sonuçların genellenebilirliği, yanlılık ve klinik anlamı ayrıca incelenmelidir.
Bibliyografik veriden yöntem, örneklem veya klinik sonuç çıkarımı yapılmaz.