SCIENTIFIC HUB

Araştırmanın izini sürün.

SCIENTIFIC LITERATURE · MED

Parkinson Hastalığı Olan Bir Hastada Serotonin Sendromuna İlişkin Bir Vaka Raporu: Tanı ve Yönetim Zorlukları.

A Case Report on Serotonin Syndrome in a Patient With Parkinson's Disease: Diagnostic and Management Challenges.

Makine çevirisi · Editoryal inceleme bekliyor

Cureus · 2023-03-28

DOI: 10.7759/cureus.36780PMID: 37123809

Open accessJournal Article; Case Reports; case-reportKaynağa git ↗

Araştırma özeti

Kaynak özetin Türkçe makine çevirisi. Klinik kullanım öncesinde özgün yayınla karşılaştırılmalı; hekim incelemesi değildir. cc by

Parkinson hastalığı olan hastalar genellikle ciddi ilaç yan etkilerine ve etkileşimlerine yol açabilecek polifarmasite riski altındadır. Serotonin sendromu (SS), serotoninerjik aktiviteye sahip antidepresanlar ve antiparkinson ilaçları arasındaki olası ilaç-uyuşturucu etkileşimi nedeniyle bu hasta popülasyonunda gelişebilir. Öte yandan, bu hastalar dopaminerjik ilaç çekilmesine ikincil olarak malign sendrom (MS) riski altındadır. Bu vaka raporunda, SS'yi düşündüren semptomlar geliştiren Parkinson hastalığı olan 71 yaşında bir kadın sunuyoruz. Hasta, Sırbistan Cumhuriyeti'ndeki Voyvodina Akciğer Hastalıkları Enstitüsü'ndeki tıbbi yoğun bakım ünitesine, bilinç bozukluğu ve daha önce tanık olunan kardiyorespiratuar tutuklama nedeniyle kabul edildi. Kronik antiparkinson ilaç rejimi levodopa, benserazide, entacapone, ropinirole ve rasagiline'den oluşuyordu. Dahası, sadece aralıklı olarak aldığı uzak bir depresyon öyküsü için duloksetin reçete edilmişti. Ancak, kabul edilmeden birkaç gün önce, hasta düşük ruh hali nedeniyle tekrar duloksetin almaya başladı. Kabul edildikten sonra, laboratuvar testleri nötrofil, yüksek C-reaktif protein, prokalsitonin, laktat, üre ve kreatinin ile lökositozu ortaya çıkardı. Serum kreatin kinaz (CK) seviyeleri de 1250 U/L'de yükselmiştir. Yoğun bakım ünitesine kabul edildikten altı saat sonra, hasta hipertermi, hiperrefleks, spontan miyoklonus ve titreme geliştirdi. CK seviyeleri yükselmeye devam etti, 6900 U/L'ye ulaştı ve böbrek fonksiyonu kötüleşti. SS veya MS olasılığı nedeniyle, donmuş jel paketleri ile harici soğutma önlemleri uygulandı ve bu da hastanın birkaç saat içinde stabilizasyonuna neden oldu. Ayrıca, serotoninerjik ilaç (rasagilin ve duloksetin) kesildi. Hastaneye yatışın beşinci gününde, kafa tomografisinde sitotoksik ödem belirtileri görüldü. 11. günde hasta hemodinamik olarak dengesiz hale geldi ve tüm yeterli canlanma önlemlerine rağmen vefat etti. Bu vaka raporunun amacı, rasagilin gibi monoamin oksidaz-B (MAO-B) inhibitörleri alan hastalarda olası SS'ler hakkında farkındalık yaratmaktır. Klinisyenler, özellikle serotoninerjik ilaçlarla komorbid depresyon tedavisi gören hastalarda, bu komplikasyon için yüksek bir şüphe indeksine sahip olmalıdır. Ayrıca, SS'yi Parkinson hastalığı olan hastalar için her ikisi de risk olan MS'den doğru bir şekilde ayırmanın önemini vurguluyoruz. Bu hastalara doğru bir yaklaşım, yeterli yönetim ve optimal sonuçlar için son derece önemlidir.

Özgün kaynak özetini okuyun

Patients with Parkinson's disease are often at risk of polypharmacy, which can lead to serious medication side effects and interactions. Serotonin syndrome (SS) can develop in this patient population due to a possible drug-drug interaction between antidepressants and antiparkinson drugs with serotoninergic activity. On the other hand, these patients are also at risk of malignant syndrome (MS) secondary to dopaminergic medication withdrawal. In this case report, we present a 71-year-old female with Parkinson's disease who developed symptoms suggestive of SS. The patient was admitted to the medical intensive care unit at the Institute for Pulmonary Diseases of Vojvodina in the Republic of Serbia due to impaired consciousness and a previously witnessed cardiorespiratory arrest. Her chronic antiparkinson medication regimen consisted of levodopa, benserazide, entacapone, ropinirole, and rasagiline. Furthermore, she had been prescribed duloxetine for a remote history of depression, which she had only been taking intermittently. Several days before admission, however, the patient started taking duloxetine again due to low mood. Upon admission, laboratory tests revealed leukocytosis with neutrophilia, elevated C-reactive protein, procalcitonin, lactate, urea, and creatinine. Serum creatine kinase (CK) levels were also elevated at 1250 U/L. Six hours after admission to the ICU, the patient developed hyperthermia, hyperreflexia, spontaneous myoclonus, and tremors. Her CK levels continued to rise, reaching 6900 U/L, and her renal function worsened. Due to the possibility of either SS or MS, external cooling measures with frozen gel packs were administered, resulting in the patient's stabilization over a few hours. Further, serotoninergic medication (rasagiline and duloxetine) was discontinued. On the fifth day of hospitalization, a head CT showed signs of cytotoxic edema. On the 11th day, the patient became hemodynamically unstable and passed away despite all adequate resuscitative measures. The purpose of this case report is to raise awareness of possible SS in patients taking monoamine oxidase-B (MAO-B) inhibitors such as rasagiline. Clinicians should have a high index of suspicion for this complication, especially in patients who are treated for comorbid depression with serotoninergic drugs. Furthermore, we emphasize the importance of correctly differentiating SS from MS, which are both risks for patients with Parkinson's disease. A correct approach to these patients is of utmost importance for adequate management and optimal outcomes.

Bilimsel değerlendirme

01

Araştırma sorusu

Sorunun kapsamı orijinal çalışma üzerinden değerlendirilir.

02

Yöntem ve örneklem

Çalışma tasarımı ve örneklem için kaynak makaleyi kontrol edin.

03

Temel bulgular

Bu kayıt için editoryal olarak onaylanmış bulgu özeti henüz yayımlanmadı.

04

Sınırlılıklar

Sonuçların genellenebilirliği, yanlılık ve klinik anlamı ayrıca incelenmelidir.

Bibliyografik veriden yöntem, örneklem veya klinik sonuç çıkarımı yapılmaz.