SCIENTIFIC HUB

Araştırmanın izini sürün.

SCIENTIFIC LITERATURE · MED

Birden fazla reçete nedeniyle idiyopatik Parkinson hastalığı olan yaşlı bir erkekte deliryum ve epileptik nöbetlerin alevlenmesi: bir vaka raporu.

Exacerbation of delirium and epileptic seizures in an older man with idiopathic Parkinson's disease due to multiple prescriptions: a case report.

Makine çevirisi · Editoryal inceleme bekliyor

Front Med (Lausanne) · 2024-07-18

DOI: 10.3389/fmed.2024.1415988PMID: 39091287

Open accessJournal Article; Case Reports; case-reportKaynağa git ↗

Araştırma özeti

Kaynak özetin Türkçe makine çevirisi. Klinik kullanım öncesinde özgün yayınla karşılaştırılmalı; hekim incelemesi değildir. cc by

GirişParkinson hastalığı (PD), sertlik, akinezi ve dinlenme titremesi gibi motor semptomların yanı sıra psikiyatrik tezahürler ve otonomik başarısızlık da dahil olmak üzere motor olmayan semptomlarla karakterize bir hastalıktır. PD prevalansı yaşla birlikte artar ve bu durum erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Tersine, polifarmasi, özellikle yaşlı hastalar arasında, ilaçların olumsuz etkileri, ilaçlar arasındaki etkileşimler, hastaneye sık kabuller ve yüksek morbidite ve mortalite riski ile ilişkilendirilen çok önemli bir tıbbi endişe olarak ortaya çıkmıştır.Case descriptionWe idiopatik PD ve hafif böbrek fonksiyon bozukluğu olan yaşlı bir erkek hasta ile karşılaştı. Başlangıçta anti-PD ilaçları da dahil olmak üzere 14 tür ilaç reçete edildi, hasta hastaneye yatış sırasında delirium ve epileptik nöbetler geliştirdi. Amantadine de dahil olmak üzere ilaç sayısını azalttıktan sonra, semptomlar önemli ölçüde iyileşti. Bu klinik ders polifarmasinin, PD'nin kendisine ek olarak, hafif böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda bile, deliryum ve epileptik nöbetler için önemli bir risk oluşturduğunu göstermektedir.Bu rapor, polifarmasite riskinin göstergesidir ve karmaşık semptomlarla başvuran hastalarda doğru bir tanı için ilaç etkileşimlerini öne çıkarmanın önemini vurgulamaktadır.

Özgün kaynak özetini okuyun

IntroductionParkinson's disease (PD) is a disorder characterized by motor symptoms, such as rigidity, akinesia, and resting tremor, as well as non-motor symptoms, including psychiatric manifestations and autonomic failure. The prevalence of PD increases with age, and the condition is more common in men than in women. Conversely, polypharmacy has emerged as a paramount medical concern, especially among older patients, correlating with medicines' adverse effects, interactions between medicines, frequent admissions to the hospital, and a high risk of morbidity and mortality.Case descriptionWe encountered an older male patient with idiopathic PD and mild renal dysfunction. Originally prescribed 14 types of medicines, including anti-PD drugs, the patient developed delirium and epileptic seizures during hospitalization. After reducing the number of medications, including amantadine, the symptoms significantly improved. This clinical course suggests that polypharmacy, in addition to PD itself, poses a significant risk of delirium and epileptic seizures, even in patients with mild renal dysfunction.ConclusionThis report is indicative of the risk of polypharmacy and highlights the importance of citing drug interactions for a correct diagnosis in patients presenting with complex symptoms.

Bilimsel değerlendirme

01

Araştırma sorusu

Sorunun kapsamı orijinal çalışma üzerinden değerlendirilir.

02

Yöntem ve örneklem

Çalışma tasarımı ve örneklem için kaynak makaleyi kontrol edin.

03

Temel bulgular

Bu kayıt için editoryal olarak onaylanmış bulgu özeti henüz yayımlanmadı.

04

Sınırlılıklar

Sonuçların genellenebilirliği, yanlılık ve klinik anlamı ayrıca incelenmelidir.

Bibliyografik veriden yöntem, örneklem veya klinik sonuç çıkarımı yapılmaz.