SCIENTIFIC HUB

Araştırmanın izini sürün.

SCIENTIFIC LITERATURE · MED

Pepto-Bismol'e sekonder Bismut İndüklenmiş Ensefalopati Üzerine Bir Vaka Raporu.

A Case Report on Bismuth-Induced Encephalopathy Secondary to Pepto-Bismol.

Makine çevirisi · Editoryal inceleme bekliyor

Cureus · 2026-05-28

DOI: 10.7759/cureus.109840PMID: 42371434

Open accessJournal Article; Case Reports; case-reportKaynağa git ↗

Araştırma özeti

Kaynak özetin Türkçe makine çevirisi. Klinik kullanım öncesinde özgün yayınla karşılaştırılmalı; hekim incelemesi değildir. cc by

Bizmut subsalisilat, gastrointestinal semptomlar için yaygın olarak kullanılan reçetesiz satılan bir ilaçtır. Genel olarak güvenli olarak kabul edilmesine rağmen, uzun süreli kullanım, genellikle az tanınan ciddi nörolojik tezahürler de dahil olmak üzere sistemik toksisiteye neden olabilir. Günde iki yıldan fazla bizmut subsalisilat kullanımından sonra progresif ensefalopati, proksimal kas zayıflığı, titreme ve yürüyüş dengesizliği geliştiren 77 yaşında mikroskobik kolit, lenfositik alt tipli bir adamın durumunu rapor ediyoruz. Klinik seyri, dalgalı nörolojik semptomlar, çoklu hastaneye yatışlar, kapsamlı negatif teşhis değerlendirmeleri ve Parkinson hastalığının ilk yanlış teşhisi ile işaretlendi. Serum testi sonunda belirgin şekilde yükselmiş bizmut seviyeleri ortaya çıktı. Bizmut subsalisilat ve destekleyici bakımın kesilmesi, serum bizmut seviyelerinin normalleştirilmesi ve birkaç ay boyunca kademeli nörolojik iyileşme ile kademeli klinik iyileşme ile sonuçlandı. Bu vaka, bizmut kaynaklı nörotoksisite ile ilişkili teşhis zorluklarını vurgulamaktadır ve reçetesiz satılan ajanlar da dahil olmak üzere kapsamlı ilaç uzlaşmasının önemini vurgulamaktadır. Bizmut içeren ürünlerin hızlı bir şekilde tanınması ve kesilmesi önemli nörolojik iyileşmeye yol açabileceğinden ve gereksiz tanı müdahalelerini önleyebileceğinden, klinisyen farkındalığın artması kritik öneme sahiptir.

Özgün kaynak özetini okuyun

Bismuth subsalicylate is a widely available over-the-counter medication commonly used for gastrointestinal symptoms. Although generally considered safe, prolonged use can result in systemic toxicity, including severe neurological manifestations that are often underrecognized. We report the case of a 77-year-old man with microscopic colitis, lymphocytic subtype, who developed progressive encephalopathy, proximal muscle weakness, tremor, and gait instability after more than two years of daily bismuth subsalicylate use. His clinical course was marked by fluctuating neurological symptoms, multiple hospitalizations, extensive negative diagnostic evaluations, and an initial misdiagnosis of a Parkinsonian disorder. Serum testing ultimately revealed markedly elevated bismuth levels. Discontinuation of bismuth subsalicylate and supportive care resulted in gradual clinical improvement, with normalization of serum bismuth levels and gradual neurological recovery over several months. This case highlights the diagnostic challenges associated with bismuth-induced neurotoxicity and underscores the importance of thorough medication reconciliation, including over-the-counter agents. Increased clinician awareness is critical, as prompt recognition and discontinuation of bismuth-containing products can lead to substantial neurological recovery and prevent unnecessary diagnostic interventions.

Bilimsel değerlendirme

01

Araştırma sorusu

Sorunun kapsamı orijinal çalışma üzerinden değerlendirilir.

02

Yöntem ve örneklem

Çalışma tasarımı ve örneklem için kaynak makaleyi kontrol edin.

03

Temel bulgular

Bu kayıt için editoryal olarak onaylanmış bulgu özeti henüz yayımlanmadı.

04

Sınırlılıklar

Sonuçların genellenebilirliği, yanlılık ve klinik anlamı ayrıca incelenmelidir.

Bibliyografik veriden yöntem, örneklem veya klinik sonuç çıkarımı yapılmaz.